Nef Estetik Merkezi

Elif Kara & Nef Estetik ve Güzellik Merkezi

Home Dövme

Dövme

İnsan vücudunda kalıcı olarak yapılan dövme sanatı eski çağlarda iletişim aracı olarak kullanılır. İnsanlar birbirlerinin dövmesine bakarak hangi ırk, kabile ve aileye mensup olduklarını anlarlar. Yaklaşık elli yıl önce ise dövme yaptıranlar serseri olarak görülür. Çete mensupları ve bazı yabancı tarikat mensupları üyeliklerini göstermek için dövme yaptırırlar. Günümüzde ise hatıra amaçlı ya da süs amaçlı yapılmaktadır.
Dövme Nasıl Yapılır?
Dövme iğneleri uçlarındaki boyayı deri içerisine enjekte ederek dakikada en az 50 en fazla 3 bin kez deri içerisine gider ve gelir. Hız dövme ustasının isteğine göre değişir. İğne her derimizin içine girdiğinde en üst katmanda bulunan epidermisi aşıp dermis tabakasının altına ucundaki boyayı bırakır. Dövmenin kalıcı olası ise şu şekilde olur. Boya dermiş tabakasına her ulaştığında dermişte bulunan kolajen ipçikler, sinirler, salgı bezleri, kan damarları ve benzeri yapılar savunma sistemini uyarıp iğnenin oluşturduğu yarayı tamir etmeye çalışırlar. Bu savunma mücadelesi ise dövmeyi hayat boyu taşınacak bir eser haline getirir.
Dövme Sildirme
Dövme sildirme günümüz teknolojisi sayesinde mümkün. Gelişmiş lazer teknolojisi derinin altına rahatlıkla inebildiği için çeşitli dalga boyları ile boya parçacıkları tek atışta yok edilebilir. Eğer dövme renkli ise bu işlem biraz zaman alır çünkü lazer dalga boyları siyahta daha etkili olacak şekilde dizayn edilmiştir. Küçük parçacıklara ayrılan bu kapsüller makrofaj adı verilen yaraya müdahale etmekle yükümlü minik hücreler tarafından daha da minimal hale getirilir ardından imha edilir. Bu işlem derinin iki kat altında yapıldığı için acı dolu olabilmektedir. Renkli dövmelerde ise bu işlemler tekrar tekrar yapılması gerektiği için vücutta yaralar oluşabilir. Yara oluşması durumunda cilt doktoruna görünmeli ve sildirme işlemi de bir müddet durdurulmalıdır.